Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak technologia wpływa na naszą relacje z Panem Bogiem? Jaki ma wpływ na nas? Czy potrafimy z niej korzystać w odpowiedni sposób? Wspólnie z kilkoma osobami z Concordii zastanowimy się nad tym, co nam pomaga, a co przeszkadza w pogłębianiu naszej wiary. Spróbujemy również odnaleźć dobro i pozytywy w technologii, która choć często potrafi nas przytłoczyć i oddalić od Pana Boga, to może też być narzędziem, które służy nam do budowania z Nim relacji.
Nieodłącznym elementem każdej wspólnoty są spotkania jej członków. To na nich formujemy się, spotykamy, poznajemy – wspólnie spędzamy czas w pożyteczny i przyjemny sposób. Dużym wyzwaniem dla wielu wspólnot okazała się pandemia. To właśnie dzięki możliwości komunikacji internetowej, Concordia może funkcjonować w tym trudnym czasie. Dodatkową zaletę spotkań online dostrzega Oliwia. Mówi ona, że w ich trakcie może robić notatki, co pozwala jej zapamiętać więcej informacji. Niestety, jak sama dodaje nie zawsze skupienie się jest proste, ponieważ wokół nas dzieje się bardzo dużo i wiele rzeczy może nas rozpraszać. Wincenty natomiast docenia możliwość internetowego kontaktu z osobami, które wyznają te same wartości. Wirtualne spotkania z pozwalają poznawać nowe osoby, uczyć się od nich np. jak przełożyć wiarę na praktyki dnia codziennego oraz dzielić się doświadczeniem życiowym, a także tym związanym z przeżywaniem własnej wiary. Są one również często prostsze w organizacji.
Wśród osób wierzących, ogromnym zainteresowaniem w serwisie YouTubie cieszą się katolickie treści. Znaleźć tam można wiele konferencji i rekolekcji, a także mnóstwo krótszych filmów dotyczących konkretnego tematu. Sara ocenia taką formę jako bardzo praktyczną, zwłaszcza dla osób o ograniczonym wolnym czasie lub możliwościach. Wspólnie z Krzysiem dodają, że zaletą takich materiałów jest również to, że mamy dostęp do nich w dowolnej chwili i możemy odtwarzać je wiele razy, a także przewijać w razie potrzeby. Oliwia stwierdza, że taki sposób jest przede wszystkim tańszy w realizacji niż wyjazd na stacjonarne spotkanie. Wiadomo, że wielką rolę w życiu każdego katolika odgrywa niedzielna Eucharystia. Pandemia często utrudniała nam uczestnictwo w liturgii na żywo. Z pomocą przyszły nam transmisje mszy świętych. Magda docenia to, że dzięki nim, mimo nieobecności fizycznie w kościele, mamy możliwość uczestniczenia w mszy i pogłębiania naszej relacji z Bogiem. Istnieje jednak druga strona medalu, na którą uwagę ponownie zwraca Sara - uważa, że często może to być zwykłe pójście na łatwiznę. Zamiast zadać sobie trud dotarcia na miejsce rekolekcji czy do kościoła, po prostu wyciągamy smartfona i słuchamy nauki rekolekcyjnej lub mszy. Często trudniej nam docenić rzeczy, które nie wymagają od nas zbyt wiele wysiłku. Tak może być również w przypadku relacji z Bogiem.
Jak często wychodząc z domu zapominamy telefonu? Klucze, portfel, a nawet dobry humor potrafimy niechcący zostawić w domu, ale nie telefon. Warto więc wykorzystać to, że mamy go zawsze przy sobie. W bibliotece tysięcy aplikacji znajdziemy również te przydatne osobom wierzącym – aplikacje z modlitwami lub Pismo Święte. Według Magdy jest to świetna alternatywa dla fizycznych modlitewników czy Biblii, których przecież nie nosimy ze sobą wszędzie. Warto jednak pamiętać, że smartfon nie pozwoli się nam tak łatwo wyciszyć. Dostajemy przecież setki różnych powiadomień, które łatwo mogą odwrócić naszą uwagę. Choć cały świat pędzi, a nasz telefon pozwala nam modlić się wszędzie i o każdej porze, to może lepiej się zatrzymać i zagospodarować czas dla Pana Boga.
W jaki, inny jeszcze sposób technologia może przeszkadzać nam w budowaniu relacji z Bogiem? Krzysiu stwierdza, że zagrożeniem może być po prostu tracenie czasu na zwykłe korzystanie ze smartfonu czy komputera. Tego czasu brakuje potem chociażby na modlitwę. Bardzo istotną kwestią, którą zauważa Wincenty jest fakt, że obecny świat wyznaje wartości, które odbiegają od tego co mówi Bóg. W Internecie niestety można znaleźć mnóstwo niebezpiecznych treści, które nie mają nic wspólnego z wiarą. Dodatkowo natłok informacji jakie do nas docierają z różnych stron może powodować chaos w głowie i skupianie się nie na tym co prowadzi do Boga.
Patrząc na powyższe przykłady trudno nie docenić nowoczesnej technologii. Wykorzystanie jej możliwości w mądry sposób na pewno może przyczynić się do rozwoju naszej wiary. Zwracajmy uwagę jednak na wszystkie zagrożenia z nią związane i módlmy się, aby stała się naszym sojusznikiem, a nie przeszkodą w życiu duchowym.
Zainspiruj się!
My korzystamy z:
Aplikacje |
Pismo Święte Android/iOS |
Modlitwa w drodze Android/iOS |
Nowenna Pompejańska i Różnaniec Android/iOS |
YouTube |
Marcin Zieliński |
Langusta na Plamie |
Tomasz Samołyk |
RTCK Rób to co kochasz |
Serce z nieba |
Pogłębiarka |
Strefa Wodza |
lirykald |