img

Wspólnota
- nasza duchowa rodzina

Jako pielgrzymi w drodze do nieba mamy świadomość, że wspólnota jest najbardziej właściwym środowiskiem życia, w którym możemy rozwijać naszą więź z Bogiem.

img

Liturgia
- miejscem spotkania Boga

Eucharystia jest centralnym punktem życia naszej wspólnoty. Mamy świadomość, że to na niej spotykamy Żywego Jezusa, który pomaga nam w budowaniu żywego Kościoła.

img

Słowo Boże
- jest dla nas jak lampa

Chcemy czytać Pismo święte - indywidualnie i wspólnie. Dzielimy się nim, by nie zabłądzić wśród niepewnych dróg proponowanych nam przez świat.

Rekolekcje na dobre wakacje

młodzieżówka w Swarzewie

8 czerwca 2021

W ubiegły weekend, tj. 04-06.06.2021 r. młodzieżowa grupa naszej wspólnoty pojechała na rekolekcje do Swarzewa. Ugościły nas siostry ze zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa. Ten wyjazd różnił się od naszych poprzednich, ponieważ skupiliśmy się tym razem na integracji między członkami wspólnoty. Były to także ostatnie weekendowe rekolekcje z naszym aktualnym duszpasterzem, który już od września rozpoczyna posługę w parafii w Luzinie.

Ostatni czas był trudny dla każdego pod wieloma względami, a dla nas szczególnie w kwestii kontaktów międzyludzkich. Spotkania zdalne i konieczność zachowywania dystansu fizycznego nie sprzyjają budowaniu więzi we wspólnocie. Ten wspólnie spędzony czas okazał się bardzo owocny. Mogliśmy się lepiej poznać poprzez m.in. gry planszowe, rozmowy czy chociażby tańce na świeżym powietrzu. Tematem przewodnim tych rekolekcji była przyjaźń. W swojej konferencji ks. Krzysztof poruszył również wątek służby drugiemu człowiekowi, która pozwala nam budować własną przyjaźń z Jezusem. W końcu wiara nie opiera się jedynie na modlitwie czy chodzeniu do kościoła, ale ma również praktyczny wymiar w postaci naszego zachowania wobec innych ludzi. Z bliskiej relacji z Jezusem powinna naturalnie wypływać chęć świadczenia Ewangelii własnym życiem w codziennych, drobnych wyborach. Podczas spaceru w parach mogliśmy podyskutować z drugą osobą o jej spojrzeniu na przyjaźń, co było bardzo ubogacającym i poszerzającym perspektywę doświadczeniem.

W naszym programie znalazł się także czas na warsztaty o komunikacji. Wbrew pozorom, skuteczne porozumiewanie się nie jest łatwą sztuką, a nieumiejętnie dobrane słowa mogą w prosty sposób przyczynić się do powstawania konfliktów. Tworzyliśmy krótkie scenki, które jeszcze bardziej uświadomiły nam, jak istotny jest, chociażby kontakt wzrokowy czy umiejętność słuchania podczas dialogu z drugim człowiekiem. Braliśmy udział w krótkim i pozornie zabawnym eksperymencie, w którym, na zasadzie tzw. ,,głuchego telefonu”, kilka osób po kolei opowiadało sobie bajkę, którą wcześniej obejrzała grupa. Z każdym kolejnym elementem tego łańcuszka historia coraz bardziej się zniekształcała, gdyż każdy zmieniał różne fakty lub część pomijał. Taki jest mechanizm tworzenia się plotek, które niszczą jedność w każdym środowisku ludzkim.

W sobotni wieczór częściowo braliśmy udział w Lednicy, która podobnie jak rok temu, odbywała się w formie zdalnej. Dołączyli do nas przedstawiciele akademickiej części wspólnoty. Miłej atmosferze towarzyszyły ognisko oraz gra w piłkę. Dzień zakończyliśmy wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu. Po niej, tradycyjnie już, czuwaliśmy zmianowo przy Jezusie przez całą noc. Byliśmy w tym podobni do Oblubienicy z Pieśni nad Pieśniami, która wyczekuje swojego Oblubieńca oraz pragnie intymnej relacji z Nim. Tak jak uboga wdowa pragniemy oddawać wszystko, co posiadamy Jezusowi, a zwłaszcza otworzyć w pełni swoje serce na Jego miłość.

W niedzielę po śniadaniu podzieliliśmy się poruszeniami, które zrodziły się w naszych sercach podczas tych rekolekcji. Tegorocznym maturzystom wyjazd ten podkreślił nieprzemijalność Kościoła. Chociaż oni sami już w październiku przechodzą do grupy akademickiej, to do grupy młodzieżowej cały czas przychodzą nowe osoby, które będą kontynuowały różne dzieła w poszczególnych diakoniach. Nowe twarze we wspólnocie to nowe oblicze Kościoła, który, mimo wszystko, ma zawsze ten sam fundament – Jezusa Chrystusa. Na podsumowanie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Jako młodzi, którzy są wierzący, bardzo utożsamiamy się z Jezusem, który został w Ewangelii nazwany wariatem. Często także i my jesteśmy tak postrzegani w naszych środowiskach. Pocieszające w tym momencie mogą być słowa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie: ,,Zwariowali albo żyją Ewangelią”.

Wyjazd zakończyliśmy szybką wycieczką na lody do Władysławowa i spacerem na plażę. Pogoda nam dopisała. Mimo lekkiego niewyspania byliśmy bardzo szczęśliwi, że Duch Święty dodał nam odwagi, by pojechać na te rekolekcje. Chociaż każdego serce Jezus dotknął w innych sposób, to czas ten z pewnością był niezwykle owocny dla całej naszej wspólnoty.

P.S.: Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji!

Przyjaciele

Dobro rodzi dobro

Doświadczamy tego na każdym kroku! Dzięki wielkie za życzliwość!

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
71 0.05275297164917